news%2Fekonomika%2Fukra%D1%97na-vzhe-rozrobila-plan-z-vprovadzhennya-energoefektivnikh-program
800

Кирилловка пгт.

Подрубрики будут тут
 

Україна вже розробила план з впровадження енергоефективних програм

В Україні енергоефективність стала актуальним питанням. Все більше програм створюється для впровадження ефективних енергоносіїв. Останнім часом зелена екологія набирає оберти, так само, як і використання альтернативних джерел енергії. Компанії США вже готові підтримувати Україну в даному плані. Основною проблемою залишається тільки фінансування.

Основні проблеми

За даними Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, житлово-комунальний сектор України споживає близько 11,1 млрд кубометрів газу, що обходиться в $ 4,44 млрд на рік. Більшість експертів говорять, що це марна трата енергії, так як витрати теплової енергії оцінюються приблизно в 65%, а це найвищий показник в Європі. Глава Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Олександр Тронь говорить, що в Україні це велика проблема. Втрати енергії і тепла досягають рівня 17%, а при транспортуванні води цей рівень піднімається до 30%. Порівняно з країнами ЄС і ОЕСР даний показник занадто великий. В інших країнах експерти оцінюють ці втрати в 2-5%, не більше. Водночас, перший секретар, аташе з питань енергетики посольства Великобританії Кріна Лавер вказує на те, що Україна терміново потребує інновації та впровадження нових технологій. Важливим є той факт, що дана проблема більш актуальна на місцевому рівні, не кажучи вже про більш глобальний. Для того, щоб країна розвивалася швидше, їй потрібно вирішувати питання місцевого заощадження та ефективності, а потім використовувати це виходячи на міжнародну арену.

«В результаті енергетичної політики уряду Великобританії нове покоління пральних машин споживає на 70% менше води і вдвічі менше електроенергії і миючих засобів. Нібито незначний приклад, але сьогодні пральна машина є в кожному домогосподарстві, а це мільйони сімей і мільярди євро економії», - зазначає Лавер.

Значення споживання

Зараз в Україні стоїть гостро питання про те, що населення повинно споживати менше і сприяти заощадженню енергії. Для цього слід підняти ціни до ринкового рівня. Не дивлячись на те, що Росія надає нам газ за завищеною вартістю (у порівнянні з європейськими країнами), для населення ця вартість нижче тієї, яка повинна бути. Уряд України розробляє план з передачі даного питання приватним компаніям, тому як зараз вся енергія йде з «Нафтогазу», яка, загалом - то, керується стратегією урядових органів. Багато експертів відзначають те, що наша країна, бажаючи вийти на європейський рівень розвитку, повинна слідувати відповідним принципам. Одним з них якраз є роздержавлення провідних галузей економіки. Після того, як приватні компанії підвищать ціни до ринкових, населення змушене буде економити електроенергію. З 1 квітня стартував перший етап щодо здійснення даного плану, і вартість вже піднялася на 40%. До кінця року цей показник має досягти 80%.

Проте, аналітики розраховують скорочення споживання лише на 9% до 2020 року. Для досягнення даного результату потрібно ввести енергоефективні програми, такі як інформування споживачів (особливе маркування продукції, яке стимулює зберігати енергію, а також енергетичні паспорти для будівель і споруд) та обов'язкові заходи та вимоги для виробників продукції. «Основний імпульс дає сам ринок. Разом з тим він вимагає впровадження справедливих ринкових цін на енергоносії для споживачів. Субсидування споживчих цін працює проти будь-яких зусиль з підвищення енергоефективності, так як воно позбавляє мотивації до впровадження відповідних заходів. Сьогодні розробляється багато документів з енергоефективності, в тому числі на рівні держави, але, на жаль, практично нічого не робиться», - заявляє голова правління Європейсько-українського енергетичного агентства Вольфрам Рехбок.

Енергетичні інвестиції

Як вже було зазначено раніше, держава не може профінансувати даний напрямок розвитку економіки. Інвестиції потрібні в будь-якому випадку, а тим більше в нові технології, такі як зберігаючі. Проте, Україна має можливості отримати потрібні кошти на здійснення своїх планів в даному напрямку. В основному інвестиції будуть йти від європейських країн. Олександр Тронь каже, що вже був розроблений проект закону про ефективне використання енергоресурсів та ряд стандартів у сфері енергоефективності. Це зможе дати поштовх до нових інвестицій, так як Європа побачить, що Україна рухається вперед і не стоїть на місці. Якщо є ривок, будуть і подальші кроки. «На сьогоднішній день ми маємо інвестиції в обсязі 500 млн грн, які готові реалізувати на житлово-комунальне господарство. Якщо говорити про джерело фінансування, то це технічна допомога Європейського Союзу», - підкреслює заступник голови.

Олександра Полівана

Информационное Агентство RBN.cc